O Hristinie

Hristina to 100% naturalna kosmetyka bułgarska, która jest wytwarzana unikalnym procesem produkcyjnym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W trakcie produkcji dochodzi do zmieszania wody, czystych olejów i maseł naturalnych oraz ekstraktów ziołowych w warunkach temperatury i prędkości tak, żeby powstał jednorodny produkt końcowy, który dzięki swojej konsystencji jest jak najbardziej podobny do kosmetyki sprzedawanej w drogeriach ale o całkowicie odmiennym składzie, gdyż potrafi dostarczyć skórze najlepszych środków odżywczych bez użycia kropli chemii.


O firmie

Kosmetyki Hristina to mała, rodzinna firma, która została założona w 1997 roku. Jednak „produkcja” maści ziołowych, różnego rodzaju masek, ekstraktów i szamponów rozpoczęła się o wiele wcześniej na skutek wielu próśb krewnych i przyjaciół. Ci, niezwykle zadowoleni z wysokiej jakości preparatów, zaczęli je wkrótce zachwalać innym. I tak krąg naszych klientów zaczął się coraz szybciej powiększać.


Jak stare są receptury i skąd pochodzą?

Osobą odpowiedzialną za obecną produkcję jest pani Hristina, której imię nosi firma. Pani Hristina posiada stare receptury, które dziedziczono z pokolenia na pokolenie. Produkcją kosmetyków zajmowała się wcześniej głównie jej prababcia, która wykorzystywała lecznicze właściwości ziół i na ich bazie przygotowywała różnego rodzaju maści. Inne przepisy pochodzą od rodziny Derehsan, która posiada stare perskie receptury.


Wszystkie wykorzystywane receptury oraz metody produkcji znają wyłącznie członkowie rodziny, aby zapobiec ich kradzieży lub ew. podrabianiu.


Na pewno każdą z Was interesuje, w jaki sposób i w jakich warunkach są produkowane kosmetyki Hristina. Kosmetyki produkujemy w małej rodzinnej fabryce w mieście Kostenets, które znajduje się u podnóża gór Riła. Ten region znany jest z dziewiczo czystej przyrody oraz bogatych złóż mineralnych. Częścią naszego zakładu produkcyjnego jest również własny magazyn ziół. Jako jedyni w całej Europie wszystko samodzielnie mieszamy i przygotowujemy.


Jak produkujemy kosmetyki?

Większość preparatów przygotowujemy ręcznie. Wszystko zaczyna się od zbioru i suszenia ziół, z których są następnie sporządzane ekstrakty. Te są tłoczone na gorąco lub na zimno, w zależności od przygotowywanego preparatu. W fazie końcowej wszystkie składniki są mieszane a uzyskany preparat wkładany do opakowań, na których ręcznie umieszczamy etykiety.

Na każdym etapie produkcji przestrzegamy określonych metod, bowiem ogrzewanie, schładzanie jak i określona prędkość mieszania to kluczowe czynniki, dzięki którym uzyskujemy odpowiednią konsystencję produktu końcowego.

Jak nam się udaje zmieszać wodę z olejem? Istnieją różne naturalne sposoby, które są w stanie podtrzymać proces homogenizacji oleju lub masła z wodą. Takie właściwości wykazują niektóre woski i oleje. Na przykład olej awokado, który podczas ciągłego mieszania przy określonej prędkości i temperaturze połączy się z wodą tworząc homogenną mieszankę bez potrzeby używania jakichkolwiek substancji chemicznych.


Jakich składników używamy?

W zależności od produktu używamy: wosków, olei, olejków eterycznych, nalewek ziołowych, glinki lub na przykład soli morskiej. Niezwykle ważnym czynnikiem jest jakość stosowanej wody. Używamy wysokiej jakości wody źrodlanej z lokalnych źródeł górskich. Seria produktów Stani Chefs do aromatyzacji preparatów korzysta z naturalnych aromatów spożywczych, które wykazują niezwykłe właściwości. Inne serie zawierają wyłącznie olejki eteryczne. Wcześniej podczas produkcji niektórych preparatów (np. balsamów do ust) stosowaliśmy naturalne barwniki spożywcze, z których zrezygnowaliśmy na prośbę wielu klientek. Obecnie produkty zawdzięczają swoją kolorystykę naturalnym właściwościom używanych składników.

Podczas wyboru poszczególnych składników staramy się używać głównie ziół i surowców bułgarskich. Mamy również wielu zagranicznych dostawców, u których zaopatrujemy się w wysokiej jakości masła i oleje z roślin, których nie można w Bułgarii uprawiać.


Jakich konserwantów używamy?

Ponownie korzystamy z sił natury, która podarowała nam proste rozwiązania, jak utrzymać długą świeżość preparatów. Są to na przykład: woski, niektóre olejki eteryczne, witamina C, sole, kwasy roślinne i niektóre rodzaje olejów. Na przykład olej rycynowy, który sam w sobie jest silnym środkiem konserwującym. Naprawdę nie trzeba używać żadnych substancji chemicznych.
 

Jak to możliwe, że naturalny szampon bez dodatku substancji chemicznych może się pienić?

Jest to często zadawane pytanie. Do produkcji kosmetyków używamy mydlnicy lekarskiej (łac. saponaria officinalis). Tę tajemnicę zna prawie każdy, kto chce uzyskać naturalną pianę. Istnieją oczywiście inne zioła i rośliny, dzięki którym można otrzymać taki sam efekt, na przykład: mydleniec lub orzechy piorące.
 

Czy kosmetyki są testowane?

Każdy nowy produkt jest przesyłany do laboratorium, gdzie są przeprowadzane testy mikrobiologiczne. Kiedy odpowiednie organy uznają preparat za bezpieczny do produkcji oraz do stosowania, zostanie on zarejestrowany w bazie CPNP a następnie rozpocznie się jego ręczna produkcja.


Jak to możliwe, że w każdej nowej serii te same produkty różnią się pod względem koloru, konsystencji lub zapachu?

Każdy na pewno wie, że żaden kwiat, drzewo lub trawa nigdy nie wyglądają tak samo. Każda roślina jest jedyna w swoim rodzaju, ma swoją siłę, specyficzny zapach i kolor. Stąd też te same produkty mogą się między sobą różnić zarówno pod względem koloru, konsystencji bądź zapachu. Wszystko zależy od ziół, olejów i maseł. Owe składniki zmieniają się w zależności od tego, czy na przykład dany rok był ciepły czy zimny. Z zasady nie korzystamy z żadnych stabilizatorów, które pomagają zachować produktom ten sam zapach, konsystencję czy kolor. Tak jak otaczająca nas przyroda jest nietuzinkowa, tak nasze produkty zachowują swoją naturalną wyjątkowość.

Newsletter